Wady i Zalety DJI Zenmuse X5R

     DJI Zenmuse X5R, to kamera stworzona z myślą o mocowaniu jej na dronie tej samej firmy a więc Inspajerze. Z czasem jednak doczekała się możliwości, zamocowania jej na rączke OSMO. Jak wygląda wtedy ? Jak się sprawuje ? Czy to naprawde dobry pomysł, że stała się „naziemnym” środkiem filmowania?

   Pracowałem na tym sprzęcie przez około dwa lata i moge wyliczyć tak samo dużo zalet co i wad. Zdarzało się, że był to jedyny sprzęt jaki miałem przy sobie. Czy spełniał wtedy dobrze swoją funkcje? Otóż kompaktowość gimbala, sparowanego znakomicie z kamerą jest największą zaletą tego urządzenia. Po prostu wciskasz guzik i niewiele czekasz na samo wystabilizowanie. Wtedy jednak zaczynają się mnożyć rozmaite sytuacje. Jeśli ktoś posługuje się komórką do podglądu może to być początek jego koszmaru. W ekstremalnych warunkach, czy na zimnym powietrzu Iphony lubią się wyłączać a Androidy po prostu zwariować przy włączonym Wifi. Wtedy pozostaje Ci CrystalSky, a więc dedykowany wyświetlacz, który możesz połączyć z Zenmusem. Niestety i on lubi sie rozłaczać nawet przez Bluetoth. Ale należy pamiętać, że mówimy o sytuacji extremum. Jeśli pracujemy DJI X5R w zamkniętych pomieszczeniach np w biurach czy na halach, nie poczujemy większego dyskomfortu. Jednak w każdej z tych sytuacji nie możemy zapomnieć o baterii. X5R posiada możliwość włożenia swoich własnych akumulatorków, które w wersji X5 czy Osmo DJI, dobrze się sprawdzały, o tyle w wersji X5R baterie te umierają po kilku minutach. Musisz więc wyposażyć się dodatkowo w baterie od drona Inspire’a.

     A co jeśli masz już wszystko co potrzebne, a więc baterie od drona, podgląd obrazu w postaci CrystalSky? Wtedy jesteś w stanie pracować do 4-5 godzin włącznie a w trybie oszczędnym niemal cały dzień. Ja osobiście używałem tego sprzetu głównie do filmów biegowych realizowanych w górach, gdyż jest to mocno mobilne urządzenie, nawet jeśli masz 2 kilogramową baterie z dodatkami w kieszeni. Kamera z obiektywem 50 mm znakomicie jest zsynchronizowana, schody zaczynaja się kiedy podłączysz inny obiektyw o szerokim kącie. Musisz pamietać, że nie wystarczy że dany obiektyw pasuje Ci w złącze. DJI wcale nie musi wykryć Twojego obiektywu co skutkuje brakiem możliwości nagrywania obrazu.

    Jeśli jednak spełnisz wszystkie kryteria i bedziesz wystarczająco cierpliwy, możesz uzyskać naprawde bardzo interesujace efekty. Obraz rejestrowany jest w technologii 12 bit RAW, a więc możliwości jego obróbki są nieograniczone. Sam gimbal i obiektyw stanowią mocny kompakt, dzięki czemu ujęcia w biegu na twardej nawierzchni wychodzą bardzo płynnie. Gdzieś w tym wszystkim zapomniałem wspomnieć, o braku możliwości zamontowania szyny Z, która wydatnie wzmocniłaby efekt rejestrowania, ale to po prostu…. cały Zenmuse X5R.